"Keď mladí nedostávajú dostatočný priestor medzi dospelými, tak to pre nás znamená problém. Potom sa nám nevracajú investície do systému výchovy, "varoval pred časom šéf anglickej asociácie Greg Dyke.
Anglicko sa síce chváli najbohatší ligou sveta, ale jej reprezentácia sa od roku 1996 nedostala do semifinále majstrovstiev Európy ani svetového šampionátu a prežíva "dobu temna".
Na malú vyťaženosť mladých futbalistov v Anglicku upozorňuje aj nedávna správa Medzinárodného centra športových štúdií (CIES). Štatistici porovnali, koľko času na ihrisku dostávali v uplynulom ročníku futbalisti narodení v roku 1994 a mladší v najlepších európskych súťažiach.
Anglicko dopadla najhoršie. Mladíci do 21 rokov tam odohrali iba 5,3 per centa z celkového času.Najviac naopak nastupovali vo Francúzsku, kde sa ich podiel vyšplhal na 12,1 percenta.
Redakcia iDNES.cz k štúdii dopočítali tuzemskú ligu. Česko sa s 8,7 percenta dostalo pred Španielsko (8,0%), Nemecko (7,8%) a Taliansku (5,5%).
"Porovnanie s takými štátmi trošku pokrivkáva. Úroveň ligových súťaží je tam vyššia ako u nás, "upozornil riaditeľ športovo-technického oddelenia FAČR Dušan Fitzel.
Ale rovnako by táto štatistika mala český futbal zaujímať:" Aj vzhľadom k ekonomickým dôvodom sú české kluby - alebo by aspoň mali byť - exportérov najlepších hráčov do elitných súťaží. Ale za posledné roky vypratali pozície na úkor Belgicka, Švajčiarska, Rakúska, Chorvátska a ďalších krajín. "
Českí mladíci najviac hrali v Ostrave.Futbalisti do 21 rokov tam odohrali 8 067 minút (z celkových 29 634).
"To ma neprekvapuje," povedal teraz už bývalý os travský tréner Petr Frňka. "Už keď som do Baníka išiel, tak som s tým počítal. Niektorí hráči v kádri boli, takže som ich zdedil. Niektorí si o to povedali a v budúcnosti možno pribudnú ešte ďalšie. "
Pravidelne nastupovali Francis Narh, Derrick Mensah (obaja z Ghany), Daniel Holzer alebo pred svojím prestupom Patrizio Stronati.
"Je to cesta, po ktorej by Ostrava mala ísť. Na druhú stranu to nesmie robiť za každú cenu. Príliš skoré posuny hráčov často vedú k strate výkonnosti, k zmene motivačného rebríčku, pretože tí chlapci na to nemusia byť pripravení.V niektorých prípadoch je to môže aj zabrzdiť, "varoval Frňka.
A dodal:" Kto má pred sebou najväčšiu budúcnosť? U mladých hráčov to môže byť jednu sezónu alebo půlsezonu hore a druhú dole. Ale trúfam si povedať, že keď obranca Matěj Helešic svojim prístupom a povahou nepoľaví, tak má šancu dotiahnuť to ďaleko. "
Os travu môže inšpirovať zahraničí. Trebárs Dortmund dal v ročníku 2008/2009 mladým hráčom 36,6 percenta času na ihrisku a o dva roky neskôr vyhral nemecký titul.Manchester City sa v sezóne 2006/2007 dostal v tejto štatistike na 35 percent a teraz patrí k európskej špičke.
V Česku dosť priestoru dostávali mladí tiež v Liberci (14,5%), Slovácku (12,8 ), Tepliciach, Hradci Králové, Budejoviciach (11,9%) alebo Slavii (11,3%).
"na udržanie najvyššej kvality prípravy alebo zaplatenie kvalitných trénerov na plný úväzok, ako je zvykom vo vyspelých krajinách , českým klubom často schádzajú peniaze, "uviedol Fitzel. "Veľa reprezentantov majú v posledných rokoch tradičnej futbalovej bašty ako Sparta, Slavia, Olomouc, ale aj Plzeň, Příbram, Ostrava, Slovácko, Jihlava i ďalšie. Veľkú úlohu hrá kvalita trénerov, podmienok…To všetko by malo byť jasne nastavené, riadené a kontrolované.Tu vidím veľký pries tor na zlepšenie. "
Na opačnej strane rebríčka sú najlepšie české tímy Plzeň a Sparta. Logicky: tímy bojujúce o najvyššie priečky vsádzajú na skúsenejších hráčov.
Ale napríklad Sparta teraz ťaží z toho, že pred rokmi dala šancu ročníka 1992 (Pavel Kadeřábek, Ladislav Krejčí, Václav Kadlec, Jakub Brabec…) .
"Je nutné vidieť aj to, koľko hráčov sa z ich mládežníckych tímov dostalo do prvej ligy a hrajú v iných kluboch," podotkol Fitzel. "To je tiež obraz toho, ako to robia.Každopádne majú zodpovednosť sa na kvalitné výchove mladých hráčov podieľať, a tiež tak robí, aj keď každý klub trochu inou formou. "
Práve riaditeľ športovo-technického oddelenia Fitzel v spolupráci s úsekom talentovanej mládeže FAČR (vedie ho Michal Prokeš) dohliada na reformu systému výchovy hráčov, o ktorej český futbal dlho len hovoril.
Tá spočíva aj vo vybudovaní národných a regionálnych akadémií určených pre najtalentovanejších futbalistov. Prvý už vznikla v Plzni a dobrovoľne sa hlásia ďalšie kraje.
Za pár rokov mladí treba dostanú viac priestoru než teraz. A v zahraničí sa o ne zase začnú preťahovať.